Náklady na teplo podle plochy bytu končí, zákon vyžaduje měření

05.09.2014 11:01

   Stovkám tisím domácností má od ledna 2015 skončit socialismus v rozdělování nákladů na topení v bytových domech. Podle zákona 318 z roku 2012 musí mít do konce letošního roku všechny byty zařízení na měření spotřeby tepla. To dosud není zdaleka samozřejmostí, a tak často ti, co méně topí, doplácejí na ostatní. 

    I když pro majitele bytů znamená osazení takzvaných indikátorů spotřeby tepla investici v řádu stokorun do jejich pořízení, náklady se mohou rychle vrátit. I když neměří skutečnou spotřebu tepla a zaznamenávají jen teplotu v místnosti, data z nich pak slouží pro rozpočítání nákladů na teplo na celý bytový dům. Odhady mluví o 25 až 33 % všech bytů, které dosud měření tepla nemá. Až dosud v takových bytových domech ročně rozdělují celkové náklady na topení jen podle metrů čtverečních v každém bytě, vůbec nezohledňují spotřebu, nemají ji totiž jak změřit. Za nesplnění instalace hrozí pokuta až 200 tisíc korun. V ostatních případech se náklady rozdělují podle vyhlášky, která částečně spotřebu zohledňuje. Ministerstvo pro místní rozvoj ji chtělo už letos změnit, na poslední chvíli ji však stáhlo. 

    Každoroční vyúčtování je často terčem reklamací. 99 % reklamací bývá neoprávněných. Jedno procento jsou většinou chyby, které vznikají při zadávání dat. Takových chybám může zabránit dálkový přenos dat, který umožňuje získání informací o spotřebě na dálku. Od roku 2017 bude povinný. Řada přijde i na vodoměry. Důvodem je další evropská směrnice, která se bude kromě tepla zabývat i vodoměry - i je bude nutné vyměnit za typy, které umožní dálkový odečet. Za tři roky tedy čekají velké změny prakticky všechny domácnosti v bytech - většina bude muset současné měřáky na vodu i teplo vyměnit.